Korábban már készítettem meggyes joghurtot (annak az alapja a máktej volt), azonban az inkább ivójoghurt lett. Most újra elkészítettem a meggyes joghurtot, azonban itt más tejalapot használtam, és a folyamaton is változtattam. A végeredmény egy finom, kanalazható joghurt lett, amibe utólag is tettem meggydarabokat. :)
Első lépésként készítettem egy növényi tejalapot.
Meggyes tejalap Vegital géppel
Az ital 1.3 literes Jasmine géppel készült.
- 2.5 AP (géphez kapott adagolópohár) kókuszreszelék
- 2 AP (géphez kapott adagolópohár) blansírozott mandula
- 80 g kókuszolaj
- 1 ek olajessimo
- 200 g meggy (nekem fagyasztott volt itthon)
- édesítő ( 2 tk 1:4-hez édesítőt használtam)
- negyed tk só
- víz a max jelig
A hozzávalókat a gépbe teszem és elindítom a száraz magtej programot. Amikor elkészült a géphez kapott szűrő segítségével átszűrőm.
TIPP: fontos, hogy a kókuszreszelék minősége kiváló legyen. Már többféle kókuszreszelékből csináltam tejet és nagy nagy különbségek figyelhetők meg a minőség terén, érdemes egy jobb minőségű kókuszreszeléket választani.
TIPP:édesítésre lehet használni eritritet, xlititet is.
Mandulás kókuszjoghurt Vegital Fermentáló géppel
A joghurt 1.2 literes Fermentáló géppel készült.
- 1 liter növényi tej
- 1 tk konjac liszt (kb. 6 g)
- 1 ek méz
- kb. fél deci víz
A növényi tejkészítő gépet elöblítem, és visszateszem bele a tejet (ekkor, aki szeretné átszűrheti másodszor is, akár egy sűrűbb szövésű szűrön is). Hozzáadom a konjac lisztet és a mézt, és elindítom a Juice programot. Ezután átöntöm a fermentáló edénybe és hagyom 42 fokra hűlni (nagy segítség ilyenkor egy hőmérő, amivel a pontos hőfokot ki lehet mérni). Végül 1/3-ad kapszula joghurt kultúrát elkeverek kevés vízzel, majd a lehűlt joghurtalaphoz keverem. Bekapcsolom a fermentáló gépet, beállítom a joghurt programot, 10 órát adok meg időnek.
Miután elkészült kb 50 g meggyet kiolvasztottam félbe/negyedekbe vágtam és a joghurthoz kevertem. Végeredményben pedig egy igazán gyümölcsös, ízletes, cukortól, tejtől, mindenféle ízfokozóktól mentes krémes, lágy joghurtot kaptam. :)
TIPP: 40-42 fokot érdemes tényleg kivárni, nagyban befolyásolja a joghurt sikerességét a pontosan megválasztott hőfok.
TIPP: joghurt programnál a gép 8 órát ajánlt, azonban növényi tejeknél ez kevés lehet, ezért állítottam neki +2 órát.
TIPP: a hűtési funkciót is bekapcsoltam a gépen, kb 2 óra alatt lehűtötte 10 fok alá a gép a joghurtot, így már bátran raktam be a hűtőbe.
TIPP: másnap még kicsit sűrűsödött, az állag és íz pont olyan volt, mint amit elképzeltem, de ha valakinek nem elég sűrű, akkor még hidegen is lehet tovább sűríteni konjac liszttel.
TIPP: konjac liszt helyett lehet használni más sűrítőt is pl. nyílgyökérlisztet (ebből biztosan több kell, de még ezzel nem próbáltam).
A gépeket a Vegital oldalán megtalálhatjátok illetve alapanyagokat is tudtok rendelni.
Kövessétek Facebook oldalam, Instagram oldalam, ahol fázis fotókat és még több információt találhattok. :)